Zarabianie z własnej kanapy

Kategoria: 
Praca chałupnicza nie kojarzy się najlepiej. Jednak w dzisiejszych czasach i w nowej odsłonie dla niektórych osób może być bardzo ciekawą alternatywą dla codziennej obecności w biurze lub wręcz nowym sposobem na rozwój zawodowy.

Coraz częściej mówi się głośno o potrzebie powrotu kobiet na rynek pracy po przerwach związanych z wychowaniem dziecka. Niestety, niejedna świeżo upieczona mama nie ma do czego wracać, na jej miejscu pracuje już nowa osoba albo jej stanowisko ulega likwidacji. W takich sytuacjach, zamiast liczyć na innych, warto wziąć sprawy w swoje ręce.

Praca rąk

Sposobów pracy w domu jest wiele, wiele jest też dziedzin. Jedną z najprzyjemniejszych – o ile cechuje nas jakiś talent – jest rękodzieło. Wiele mam narzeka na brak kreatywnych zajęć na co dzień i na rutynę, która towarzyszy pierwszym latom życia dziecka. Wykonywanie więc pięknych przedmiotów może być nie tylko formą zarobkowania, ale także odskocznią od monotonnej codzienności.

W Internecie roi się wręcz od filmików pokazującyc,h jak ozdabiać metodą decoupage czy jak uszyć wyjątkowe sutasze. Wiele osób znajduje także satysfakcję w wykonywaniu biżuterii z koralików albo tworzeniu filcowych broszek. Posiadaczki maszyny do szycia mogą z powodzeniem szyć torby, pościele, ozdobne poszewki na poduszki. Wykonane ręcznie przedmioty cieszą się zainteresowaniem wielbicieli rzeczy jedynych w swoim rodzaju.

By znaleźć inspirację, warto przeszperać blogi rękodzielnicze czy nawet portale aukcyjne, gdzie znajdziemy nie tylko produkty będące rękodziełem już na pierwszy rzut oka, jak np. piękne szkatułki decoupage czy grafiki. Ciekawym zjawiskiem są np. firmy produkujące szaliczki i chustki polarowe dla dzieci – są one jedynie wycięte z polaru specjalnymi nożyczkami, nie wymagają szycia (chyba że chcemy usprawnić zakładanie na małe szyjki i dodamy np. rzep czy napę). Ich koszt dla kupującego jest relatywnie niewielki, ale wykonania - jeszcze mniejszy. Zatem zysk może być procentowo całkiem satysfakcjonujący!

Swoje wyroby można prezentować na specjalnych portalach typu Pakamera (jest tu opcja wystawienia przedmiotu na sprzedaż) lub na forach poświęconych rękodzielnictwu.
Rozprowadzanie najlepiej rozpocząć od popularnych serwisów aukcyjnych typu Allegro czy Świstak – gwarantują one duży ruch w witrynie, ułatwiają promocję, a do tego pomagają zachować bezpieczeństwo transakcji.

Co ważne, przy sprzedaży rękodzieła wykonanego samodzielnie nie musimy odprowadzać podatku VAT od transakcji.

Ile trzeba zainwestować:

  • zakup komponentów – zależnie od dziedziny
  • wystawienie na Allegro – zależnie od formy sprzedaży. Koszt aukcji z jednym zdjęciem i licytacją to mniej niż 20 groszy. Prowadzenie sklepu w ramach Allegro jest droższe – tu płacimy abonament w wysokości 9,99 zł oraz dodatkowo ponosimy opłatę za wystawienie przedmiotu powiększoną o określony procent ze sprzedaży.

Zarabiać słowem

Ostatnio portal Onet.pl przygotował zestawienie prezentujące, ile zarabiają na swoich blogach najpopularniejsi polscy blogerzy. Wyniki są imponujące: blogerka-ekspertka Natalia Hatalska (Hatalska.com, blog poświęcony marketingowi i mediom) zarabia nawet 70 tys. zł. rocznie, Maciej Budzich z Mediafun.pl między 45 a 55 tys. zł, a Kominek, czyli Tomek Tomczyk z Kominek.in nawet 100 tys. zł. Zarobki Kasi Tusk z Makelifeeasier.pl wg „Newsweeka” to także ok. 100 tys. zł rocznie (daje to prawie 2000 zł tygodniowo!).

Nie trzeba być od razu Kasią Tusk, ani tym bardziej Prusem czy Proustem, by prowadzić blog. Jedno, co łączy te najpopularniejsze i tym samym przynoszące dochody, to skupienie na jednym, konkretnym temacie.

Ważna jest, oczywiście, branża i branżowość, ale nie tylko piszący o mediach czy polityce mają szansę na zarobek. Ten bowiem może przyjść z niespodziewanej strony: przywołajmy tu sprawę blogerki Matki Sanepid, która dzięki popularności bloga wydała książkę. Do tej samej kategorii zaliczymy nastoletnią blogerkę modową Weronikę Załazińską z Raspberryandred.blogspot.com - została wyróżniona prestiżową wzmianka w jednym z najpopularniejszych pism wszystkich fashion victims i dziś jest ekspertką - może niebawem upomni sie o nia nowojorski lub paryski "Vogue"?
Oczywiście, blog nie zacznie zarabiać na autorkę od pierwszej notki. Trzeba poświęcać mu wiele czasu, nie tylko pisząc, ale także dbając o wizerunek w blogosferze – udzielając się na branżowych forach i na innych blogach.

Zaletą prowadzenia bloga – oprócz potencjalnych zarobków – jest to, że można go pisać za darmo, nie płacąc za miejsce w Sieci itp., można realizować się intelektualnie. Minusem zaś to, że zarobki są potencjalne…

Co ciekawe, wiele firm szuka zawodowych blogerów, by prowadzili ich firmowe blogi – takie medium podnosi wiarygodność marki, a także pomaga dotrzeć do szerokiej rzeszy potencjalnych klientów. To dodatkowy powód, by bloga prowadzić i zaznajamiać się z mechanizmami rządzącymi blogosferą. W końcu przezorny zawsze ubezpieczony!

Ile trzeba zainwestować:

  • założenie bloga - za darmo
  • czas - relatywnie tani, choć może być na wagę złota

Kup tanio, sprzedaj drogo

Jak zarobić pierwszy milion złotych? Kupić milion ołówków po 50 groszy sztuka i sprzedać je po złotówce No, może nie jest to aż tak łatwe, ale może magiczne sześć zer po jedynce zacząć gromadzić od mniejszych kwot? Naczelną ideą handlu jest zarobić więcej niż się wydało. Dlatego warto zastanowić się, co można sprzedawać z zyskiem. Najlepiej oczywiście unikać przygody z częściami do samochodów, jeśli nie ma się żadnej wiedzy o pojazdach, ale już np. sprzedaż kocyków z weluru czy piżam kupionych hurtem może być dobrym pomysłem.

Przy całkiem niewielkich środkach finansowych można dokonać hurtowego zakupu, czy to wspomnianych kocyków, czy to bielizny szytej w Azji (pośrednictwo w handlu z Azją to cała gałąź biznesu, zajmuje się tym np. Bigchina.pl), czy na przykład filcowych koralików w dużej ilości. Sprzedaż zapewni środki na kolejne zatowarowanie, i tak w kółko, aż środki z biznesu będą na tyle duże, by móc zapewnić zarówno asortyment, jak i wypłacić sobie pensję. Jesli nie chcemy od razu podbijac rynku, na początek zadowolimy sie małymi zyskami - adekwatnymi do inwestycji. Jesli jednak marzy nam się cos więcej, warto zastanowić sie nad branzą i strategią (przeczytaj cykl 10 kroków powstawania firmy: case study Centrum Informacji Ślubnej).

Należy pamiętać, że sprzedaż obłożona jest podatkiem VAT, który należy bezwzględnie odprowadzać – na unikających płatności czekają wysokie kary! Col istotne, podatku tego nie można odprowadzać, nie prowadząc działalności gospodarczej, dlatego konieczne będzie jej założenie (przeczytaj, jak to zrobić).

Ile trzeba zainwestować:

  • zatowarowanie - to zależy
  • prowadzenie sklepu na Allegro - 9,99 miesięcznie plus prowizja od sprzedaży i opłaty za wystawienie przedmiotu
  • prowadzenie działalności gospodarczej - preferencyjne skladki wynoszą ok. 415 zł
  • koszt prowadzenia księgowości - to zależy

Wiele biznesów miało swój początek na kanapie w salonie, albo wręcz w nastoletnim pokoju, przy szkolnym biurku. Wielu poważanych szefów zaczynało przygodę z rynkiem od pracy z domu. Niezależnie od tego, czy pierwszy biznes był sukcesem czy porażką, zdobyli cenne doświadczenie przydatne w późniejszej karierze.

>>> Przeczytaj także o zarabianiu na modzie

Fot.: © Udoudo | Dreamstime Stock Photos & Stock Free Images

Skomentuj artykuł