Zamiast czekać na etat, załóż firmę

Kategoria: 
Dużo odpowiedzialność, ryzyko niepowodzenia... Ale z drugiej strony - swoboda decydowania o godzinach pracy, możliwość osiągania większych dochodów czy wreszcie możliwość spełniania swoich marzeń. Te ostatnie argumenty powodują, że coraz śmielej zamiast pracy na etacie wybieramy prowadzenie własnej firmy.

 

Młodzi przedsiębiorcy przyznają, że o rozpoczęciu własnej działalności zadecydowała chęć większego zarobku. Kolejnym argumentem za przejściem na swoje była możliwość decydowania o własnym biznesie, a więc bycia dla siebie sterem i okrętem.

Pierwsze przeszkody

Największą barierą przy zakładaniu własnego przedsiębiorstwa jest brak kapitału. Osoby, które zdecydowały się porzucić powszechnie uznawaną za bezpieczniejszą pracę na etacie, skarżą się, że mało który bank jest w stanie zaufać przedsiębiorcy, który nie ma żadnej historii kredytowej. Są na to sposoby. Jeśli nie mamy własnych oszczędności, możemy posiłkować się wsparciem, jakimi są środki Unii Europejskiej. Warto też zwrócić uwagę, że jeżeli przedsiębiorca nie planuje działalności w dziedzinie kapitałochłonnej, czyli nie potrzebuje maszyn, lokalu, samochodu, wtedy wystarczą niewielkie środki na założenie firmy. Dotyczy to w szczególności usług, a zwłaszcza firm prowadzących działalność w Internecie. Niektórzy wolą poczekać także z inwestycjami na moment, kiedy działalność będzie dochodowa i kupować z zysku firmowego.

Problemem dla raczkujących przedsiębiorców jest też ograniczona wiedza dotycząca uruchomienia i prowadzenia własnej firmy. Dotyczy to w szczególności spraw administracyjnych, takich jak: rejestracja działalności gospodarczej czy wybór formy opodatkowania. Jedną z alternatyw stanowią bezpłatne szkolenia prowadzone przez niezależne instytucje. Dobrym miejscem informacji jest także internet.

Sam czy w spółce?

Kolejną kwestią, o której musi zdecydować startujący przedsiębiorca, jest to, czy będzie on działał w spółce czy samemu. Prowadzenie biznesu ze wspólnikiem jest mniej ryzykowne, bo za wpadkę odpowiada dwóch, a nie jeden właściciel. Niestety, zyskami także trzeba się dzielić. Prędzej czy później może okazać się, że cele wspólników zaczynają się różnić i ich drogi się rozchodzą. Tymczasem działalność jednoosobowa eliminuje te problemy.

Prowadzenie biznesu opiera się również na wiedzy. Przedsiębiorca musi wiedzieć, co chce robić i jak do tego celu dojść. Potrzebna jest mu znajomość prawa, księgowości, marketingu. Do tego zwykle dochodzi ekspercka wiedza związana z segmentem, w którym firma prowadzi działalność, czy to produkcyjną, czy usługową. Dlatego w przypadku prowadzenia własnego biznesu potrzebna jest wiedza z wielu zakresów.

Zdaniem Pawła Trojanowskiego, kierownika zespołu ds. Regionalnej Polityki Rynku Pracy i Europejskiego Funduszu Społecznego w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Warszawie, filia w Siedlcach, pierwszym i najważniejszym czynnikiem decydującym o założeniu firmy jest odwaga:

- U osób, które myślą, żeby pójść własną drogą zawodową, często pojawia się lęk - stwierdza. - Cały czas żyjemy w społeczeństwie, które uważa, że etat, najlepiej w instytucji publicznej, daje stabilność, pewność, komfort psychiczny i wygodę, jeśli chodzi o funkcjonowanie czy utrzymanie rodziny - dodaje.

Nigdy za późno

Tymczasem, jak podkreśla Trojanowski, okazuje się, że to osoby, które założyły własną działalność gospodarczą, mogą cieszyć się elastycznym czasem pracy:

- Firma wcale nie musi przestać przynosić dochód, jeśli właściciel nie ma na nią czasu, bo przecież równie dobrze może kogoś zatrudnić - wyjaśnia.

Dominującą grupą osób, które zakładają własne przedsiębiorstwa, są ci, którzy mają już za sobą jakieś doświadczenie zawodowe.

- Czynnikiem, który wpływa na ocenę osób zgłaszających się do nas z pomysłami na własną firmę jest posiadany bagaż doświadczeń - tłumaczy Trojanowski, który bierze udział w naborach kandydatów do projektu „Czas na biznes”. - Wychodzimy jednak z założenia, że w tej grupie mogą być także osoby młode, które skupiły się nie tylko na zdobyciu wykształcenia, ale również w międzyczasie były na praktykach, stażach, mogą się czymś pochwalić - precyzuje i zwraca uwagę na ważny aspekt. - Firmy, które chcą wejść na rynek muszą świadczyć usługi wysokiej jakości, a nie dopiero się tego uczyć.

Trojanowski przyznaje, że dominującą grupą biorącą udział w projekcie, mającym na celu wspierać przedsiębiorczość i samozatrudnienie, są osoby powyżej 25 lat. - Ale zdarzają się też beneficjenci powyżej 45 roku życia - uzupełnia.

Polska staje się krajem, w którym coraz łatwiej prowadzić biznes. Z pewnością przekłada się to też na satysfakcję z prowadzenia firmy oraz sprawia, że młodzi ludzie coraz częściej wybierają prowadzenie własnej działalności, nie czekając na oferty pracy etatowej.

Kinga Ochnio

Fot. Sxc.hu

Skomentuj artykuł