Własna firma - recepta na bezrobocie

Kategoria: 
Narzekanie na niewiele się zdaje - działanie daje szansę na sukces. Tak brzmi dewiza osób, które straciły pracę i zamiast zostać „wiecznym bezrobotnym” założyły własną firmę.

Bezrobocie najwyższe od lat

Według danych Głownego Urzędu Statystycznego stopa bezrobocia w Polsce jest najwyższa od pięciu lat. Kryzys gospodarczy doprowadził do upadku wielu firm zarówno w naszym kraju jak i zagranicą.  Problem bezrobocia dotyka wielkie miasta i niewielkie miejscowości.
Rok Styczeń / stopa bezrobocia (%)

 • 2013 - 14,2
 • 2012 - 13,2
 • 2011 - 13,1
 • 2010 - 12,9
 • 2009 - 10,4
 • 2008 - 11,5
Źródło: GUS

Wzrost bezrobocia widać też doskonale kiedy przyjrzymy się konkretnym miastom czy powiatom. Po chwilowym spadku bezrobocia w okresie wiosenno- letnim (prace sezonowe) jesienią i zimą  grono bezrobotnych ponownie się poszerza. Duże firmy coraz częsciej szukają nowych pracowników- wprost przeciwnie  raczej szukają oszczędności. Dość często zdarza się, że na miejsce osoby przechodzącej na rentę lub emeryture nie przyjmuje się nowego pracownika.  I nie ma się co dziwić bo analitycy i eksperci zajmujący się globalną gospodarką nie zawsze optymistycznie wypowiadają się o sytuacji na rynkach światowych.

W powiecie siedleckim, podobnie jak w całym kraju bezrobocie wzrosło w ostatnich miesiącach roku 2012.  W grudniu  bezrobocie w powiecie siedleckim było najwyższe od kilku lat.  Podobnie sytuacja wygląda również w innych powiatach.  W powiecie garwolińskim w grudniu 2012 r. pierwszy raz  w historii zarejestrowanych było ponad 6 tys. bezrobotnych.
Oferty dostępne w „pośredniakach” nie zawsze spełniają oczekiwania finansowe i zawodowe bezrobotnych, dlatego coraz częściej zamiast  etatu bezrobotni wybierają drogę na własny biznes.

Bezrobotny zakłada firmę

Osoby zarejestrowane jako bezrobotni w PUP  najczęściej korzystają z dotacji na założenie własnej działalności gospodarczej. W „pośredniakach”  można uzyskać  na założenie własnej firmy dotację w kwocie kilkunastu tysięcy złotych.  Można się też starać o dofinansowanie w  Wojewódzkich Urzędach Pracy- w tym przypadku  można liczyć nawet  na ponad 40 tys. zł dofinansowania.

Warto też śledzić nabory wniosków. O dotację na założenie i rozwój firmy można się starać nie tylko w urzędach pracy.   Warto sprawdzać regularnie terminy naborów wniosków na dotacje unijne. Pomogą nam w tym różnego rodzaju serwisy internetowe, m.in.  www.siegnijpodotacje.pl lub www.bierzdotacje.pl  gdzie  zainteresowani mogą uzyskać kompleksowe informacje na temat pozyskiwania funduszy unijnych.

Warto pamiętać, że nasz  projekt musi być uzasadniony ekonomicznie, czyli musimy udowodnić, że jesteś w stanie na nim zarabiać. Powinien również spełniać wymagania wynikające z obowiązujących przepisów prawa.

Jakie wydatki możesz dofinansować z dotacji?

 • Budowę, przebudowę lub remont i modernizację budynku
 • Zagospodarowanie terenu
 • Zakup maszyn, urządzeń, narzędzi, sprzętu i wyposażenia
 • Zakup sprzętu komputerowego i oprogramowania
 • Zakup środka transportu (z wyłączeniem samochodów osobowych przeznaczonych do przewozu mniej niż 8 osób łącznie z kierowcą), naczepy lub przyczepy.

Monika Szeczuk

Źródło: Główny Urząd Statystyczny , dane statystyczne PUP Garwolin, dane statystyczne PUP Siedlce, www.siegnijpodotacje.pl, www.bierzdotacje.pl.

Skomentuj artykuł