Kryzys, czyli próba przetrwania

Kategoria: 
Psychologowie biznesu podkreślają, że z firmą jest jak z małżeństwem - w którymś momencie następuje kryzys. Wtedy najczęściej pada pytanie: Co dalej?

Nagłe załamanie kondycji firmy jest wynikiem nieplanowanych zdarzeń, które zakłócają normalne funkcjonowanie. Zmieniają one w sposób znaczący warunki działania przedsiębiorstwa, jego zdolność do finalizacji transakcji z klientami i dostępność zasobów niezbędnych dla normalnego funkcjonowania na rynku.

Każda firma prędzej czy później będzie miała problemy, bo tak naprawdę nie da się uchronić biznesu przed błędami. Tymczasem kryzys niesie za sobą groźbę utraty klientów, a co się z tym wiąże, także udziałów rynkowych i oczywiście przychodów. Załamanie kondycji przedsiębiorstwa wpływa również na utratę reputacji oraz pozytywnego wizerunku firmy.

Pokusa, aby być tańszym

Kryzys jest chwilą próby przetrwania przedsiębiorstw. Niektóre z nich nie potrafią wyjść z nagłego załamania obronną ręką. Co zatem zrobić, aby uniknąć bankructwa? Po pierwsze należy przeanalizować bieżącą sytuację firmy. - Odpowiedzieć na pytanie, co nas drażni, gdzie tkwi problem, a następnie poszukać przyczyn, które na to wpływają - tłumaczy Paweł Trojanowski, kierownik zespołu ds. Regionalnej Polityki Rynku Pracy i Europejskiego Funduszu Społecznego w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Warszawie, filia w Siedlcach.

Jednym z błędów, które kosztują utratę płynności przedsiębiorstwa, jest konkurowanie ceną. Dotyczy to szczególnie firm funkcjonujących na rynku od niedawna:

- Bardzo często pierwszym pomysłem właścicieli przedsiębiorstw na walkę z konkurencją jest obniżanie ceny. To bardzo zgubny krok - przestrzega Trojanowski. Wchodzenie z niższą ceną za daną usługę czy towar jest pierwszym etapem do tego, żeby popsuć rynek, nie tylko sobie, ale i konkurentowi. - Bardzo często nie znamy całego potencjału konkurencyjnej firmy. Zatem wojna cenowa może doprowadzić do zguby nas, a nie przedsiębiorstwo, z którym rywalizujemy. Okazać się może bowiem, że ma ono większy potencjał oraz zgromadzony kapitał, który pozwoli wytrwać dłużej na rynku - wyjaśnia.

Trojanowski zwraca uwagę, że lepiej konkurować dodatkowymi bonusami niż ceną i przytacza przykład: 

– Jeden z producentów napojów gazowanych nie mówi, że sprzedaje dwa napoje po 2,50 zł, ale jeden za 5 zł, a drugi napój jest gratis. Utrzymuje tym samym przekonanie, że wartość dwulitrowego napoju to 5 zł - zauważa i dodaje: - Ktoś, kto chce wejść na rynek, powinien dać więcej za tę samą kwotę albo zaproponować dodatkowe usługi, a nie obniżać cenę, bo to nikomu nie służy.

Syndrom Zosi samosi

Problemy mogą zacząć się również wtedy, gdy tylko jedna osoba, często właściciel, jest odpowiedzialna za wszystkie kwestie dotyczące funkcjonowania przedsiębiorstwa. Często pojawia się zniechęcenie spowodowane tym, że zbyt dużo czasu poświęcamy firmie. Tymczasem założyliśmy ją po to, aby pracować mniej.

- Każdego, kto prowadzi własną działalność gospodarczą, będę zachęcał, aby bardzo szybko podjął decyzję o zatrudnieniu pracowników i przekazywaniu im części kompetencji - zaleca Trojanowski. Samodzielne zajmowanie się księgowością czy reklamą skutkuje brakiem czasu na świadczenie usług. - Jestem zwolennikiem przekazywania usługi profesjonalistom, a tym samym uwalniania się od innych obciążeń, które ktoś zrobi taniej i lepiej niż my. My w tym czasie powinniśmy się skupić na usługach, które my wykonujemy szybciej od konkurencji - wyjaśnia.

Kwestia braku pracowników może również odbić się na punktualności w realizowaniu usług. - Firma wchodząca na rynek będzie terminowa do momentu, kiedy będzie miała kilka zleceń. Ale jeśli zdobędzie ich kilkadziesiąt i nie zatrudni pracowników, pojawią się problemy z punktualnością - stwierdza Trojanowski.

Konkurencja na pomoc

Jednym z symptomów kryzysu w firmie jest spadek dochodu. Często to skutek złej polityki cenowej albo niewłaściwie dobranych potencjalnych klientów.

- Niesprecyzowana grupa odbiorców, czyli świadczenie usług dla każdego, psuje organizację czasu i możliwość zarabiania na tych klientach, którzy są dla nas kluczowi - wyjaśnia Trojanowski. Przy nieokreślonej grupie odbiorców klient, który mógłby dać większy dochód, często przepada, bo nie chce czekać, aż firma zrealizuje usługi dla poszczególnych mniejszych klientów.

Warto też myśleć o firmach świadczących podobne usługi, nie tylko jak o rywalach, ale o tych, którzy mogą nam pomóc.

- Konkurencja może być partnerem w biznesie. Najczęściej to właśnie wśród niej znajdujemy kontrahentów. Dziś klient jest nie tyle lojalny wobec jednej firmy, ale przede wszystkim chce mieć dobrze zrealizowaną usługę. Jeżeli nie jesteśmy sami w stanie tego zrobić, nie bójmy się polecić go konkurencji, np. robiąc z niej podwykonawcę. Pozyskujemy partnera/kontrahenta i zadowolonego klienta - podsumowuje Trojanowski.

Kinga Ochnio

Fot.: Stockfreeimages.com

Skomentuj artykuł