Firmy transportowe. Kto ma szansę na sukces?

Kategoria: 
Branża transportowa kojarzy się wielu osobom jedynie z wielkimi ciężarówkami przewożącymi ładunki na trasach międzynarodowych. Są jednak firmy działające wyłącznie na lokalnym rynku, zajmujące się przewozem osób oraz np. przeprowadzkami.

W skali mikro i makro

Jak wynika z danych opublikowanych w serwisie www.bilax.pl, "liczba przedsiębiorstw wykonujących transport drogowy sięga około 240 tys. firm co stanowi ok. 7% wszystkich firm w Polsce. Około 200 tysięcy firm to osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Udział przewoźników samochodowych w PKB wynosi ok. 4%, ich obroty przez 2009 wyniosły ok. 50 mld złotych. W Polsce, podobnie jak w większych krajach Unii Europejskiej, prawie 90% wykonanych przewozów transportem samochodowym odbywa się wewnątrz kraju". Swoistym zagłębiem firm transportowych przez ostatnie lata były powiaty łosicki i siedlecki. Na terenie tych dwóch niewielkich powiatów we wschodniej części Mazowsza swoje siedziby miało ponad sto firm transportowych. Wśród nich większość stanowiły te zajmujące się przewozem towarów na terenie Polski, część zajmuje się międzynarodowym przewozem towarów.
Już w 2006 r. w „Raporcie z badania rynku pracy powiatu łosickiego” pojawiła się informacja, że znaczącym pracodawcą na terenie powiatu są firmy transportowe, zatrudniające w sumie około 200 osób.

Transport krajowy, przewóz osób, przeprowadzki…

Firmy transportowe mają bardzo różne profile, specjalizują się w różnorodnej działalności od pomocy przy przeprowadzkach przez transport osób i paczek aż po zaopatrywanie sklepów czy hurtowni. 

W przypadku firm transportowych już na początku trzeba dość dużo zainwestować. Zakup lub leasing samochodów to poważny wydatek. Trzeba też bardzo dobrze znać rynek - zdobywanie zleceń nie jest tak łatwe, jak może się niektórym wydawać. Doskonała znajomość rynku, perfekcyjna organizacja - to tylko niektóre elementy konieczne w tej branży.

Firma JURBATOM Józefa Frankowskiego zajmuje się przewozem osób. Busy są jednym z najtańszych i najwygodniejszych środków transportu. Firma ma swoja siedzibę w Stoku Lackim koło Siedlec i świadczy swoje usługi przede wszystkim na lokalnym rynku. Trasy obsługiwane przez busy JURBATOM zostały wyznaczone tak, aby z usług firmy mogło skorzystać jak najwięcej pasażerów. Firma po upadku PKS Biała Podlaska jest jedynym samochodowym przewoźnikiem oferującym bezpośrednie kursy na trasie Siedlce-Biała Podlaska. W ten sposób wypełniła pewną lukę na rynku.

Inny rodzaj usług oferuje firma MIL Mar z Siedlec - w tym przypadku właściciele postawili na przewoź towarów. Przedsiębiorstwo dysponuje samochodami ciężarowymi o różnej kubaturze, dzięki temu mogą sprostać najróżniejszym zleceniom. Firma postawiła na doświadczonych kierowców, którzy bezpiecznie i szybko potrafią przewieźć każdy ładunek - zaufanie klientów to w tej branży podstawa. Firma przewozi towary zarówno w kraju, jak i na trasach międzynarodowych.

W Gdańsku działa firma Express Moves R.K. Betlogistics, która specjalizuje się w przeprowadzkach oraz przewozie towarów. Usługi w zakresie przeprowadzek nie są czymś nowym na polskim rynku, ale przez ostatnie lata bardzo zmienił się zakres proponowanych usług. Przygotowano całą  paletę rozwiązań dla klientów indywidualnych i firm. Nawet przewóz rzeczy niestandardowej wielkości nie stanowi już problemu. Firmy przeprowadzkowe sprawdzają się dobrze w dużych miastach, gdzie duża liczba mieszkańców i częste zmiany lokum sprawiają, że z usług tego rodzaju firm korzysta się znacznie częściej.

Transport to jedna z bardzo dynamicznie rozwijających się gałęzi gospodarki. Decyzja o założeniu firmy transportowej powinna być jednak bardzo dobrze przemyślana - sukces w tym segmencie odnoszą jedynie firmy świadczące usługi na najwyższym poziomie.

Dotacje dla firm transportowych

Jak czytamy w serwisie  www.unijnedotacje.eu, „To, czy firma transportowa otrzyma dotację na swoje zaplecze i manufakturę uzależnione jest od ścisłych przepisów prawnych. Komisja Europejska wyklucza przekazywanie dotacji przedsiębiorstwom parającym się transportem, które są wpisane w PKD – Polską Kwalifikację Działalności. Obejmuje to stricte działalność transportową i przewóz ludzi”.

Firmy transportowe mogą się jednak ubiegać o wsparcie z Programów Regionalnych. Podstawą jest oczywiście to, aby właściwie napisały wniosek i odpowiednio go uargumentowały. Dotacje na zakup środków transportu oraz renowację już poruszających się po drogach w ramach tych programów są jak najbardziej uzasadnione.

Źródła: www.bilax.pl, Raport z badania rynku pracy powiatu łosickiego, www.unijnedotacje.eu , informacje własne

Monika Szeczuk

Fot. Aprescindere, Stockfreeimages.com

Skomentuj artykuł