Twoja firma w Internecie: Facebook – dekalog twórcy skutecznego fan page’a

Twoja firma w Internecie: Facebook – dekalog twórcy skutecznego fan page’a
Dziś jeśli twojej firmy nie ma w social mediach, to jakby nie było jej wcale. Jednak sama obecność na najpopularniejszym portalu społecznościowym to za mało. Jak sprawić, by była to obecność skuteczna i przynosząca sukces? Wystarczy poznać dekalog twórcy skutecznego fan page'a.
  1. Pomysł – zanim założysz stronę fanowską (co tak naprawdę jest banalnie proste w porównaniu z jej codziennym prowadzeniem), opracuj długofalową strategię obecności marki na Facebooku. Jeśli nie promujesz jednorazowej akcji, to od razu na początku załóż, że będzie to projekt na lata, dlatego działania powinny być spójne. Określ, kim są osoby z Twojej grupy docelowej. Pomyśl, co możesz im dać, żeby zainteresowały się Twoją firmą. Od tego zależy forma prowadzonej komunikacji i rodzaj treści zamieszczanych na profilu.
  2. Dobra nazwa – jeśli chcesz promować nieznaną, nową firmę, to niestety sama jej nazwa jako nazwa fan page’a to za mało. Dodaj jasne, ale krótkie hasło, które wyjaśni, czym zajmuje się firma. Ważne jest też, by nie publikować od razu świeżo utworzonej strony. Dopracuj jej wygląd, pokaż kilku osobom, by ją oceniły i dopiero, jak będziesz zadowolony(-a) z efektu – udostępnij wszystkim.
  3. Wygląd – użytkownicy zwracają uwagę na obrazek profilowy, dlatego wykorzystaj jego siłę! Stwórz przykuwające uwagę zdjęcia profilowe i zmieniaj je raz na jakiś czas (tak jak robią to najwięksi, np. Play). Optymalny rozmiar zdjęcia to 160×160 pikseli. Koniecznie zadbaj też o ciekawe zdjęcie w tle (cover photo jest w rozmiarach 851×315 pikseli), ponieważ interesujący fan page poznaje się po tym właśnie zdjęciu. Wykorzystaj tę przestrzeń reklamową i potraktuj ją jak sklepową witrynę. Odpowiednie grafiki na Facebooku pozytywnie wpływają na odbiór fanpage’a i publikowanych na nim treści.
  4. Tekst +, czyli do każdego postu dodawaj wideo lub zdjęcie. O tym, jak bardzo zdjęcia są ważne, pisaliśmy przed chwilą. Wpisy zawierające treści multimedialne są zdecydowanie bardziej angażujące niż linki czy sam tekst.
  5. Treść – post musi zaciekawić odbiorcę od pierwszego wyrazu! Ponieważ nowe treści pojawiają się non stop, musisz zainteresować użytkownika od samego początku. Przemyśl konstrukcję całego wpisu, pamiętaj o stylu, w jakim piszesz (fan page to nie miejsce na notki prasowe). Nie może też być mowy o błędach ortograficznych i interpunkcyjnych! I last but not least – wpisy muszą być regularne (jeden-dwa dziennie).
  6. „Like” – strona fanowska jest już gotowa, możemy ją zatem opublikować. Najlepiej zacząć od zaproszenia do polubienia pracowników i sympatyków firmy. Kiedy będziesz już mieć grupę fanów, łatwiej namówić kolejnych do dołączenia. A każda następna lubiąca osoba to dotarcie do nowych użytkowników! Ponadto fan page pojawia się w wynikach Google, dlatego też trzeba go pozycjonować. Umieść przycisk „Like” na stronie firmy. To działa również w drugą stronę – na Facebooku koniecznie wpisz w informacjach link do firmowej strony.
  7. Zakładki – zbadano, że prawie wszyscy użytkownicy czytają nazwy zakładek, a połowa chce w nie zaglądać. Warto więc tworzyć ciekawe treści i konkursy w formie zakładek, których nazwy wyświetlane są również w lewym menu pod zdjęciem profilowym.
  8. Kontakt – Twoi fani muszą mieć poczucie, że po drugiej stronie znajduje się człowiek, dlatego też pisz w 1 os. l. poj. lub mn. jako „ja” lub „my”, nigdy oficjalnie, bezosobowo, np. „zadecydowano”, „postanowiono”. Niech stanie się zasadą odpowiadanie na każdy komentarz czy wiadomość użytkowników. Sprawi to, że relacje będą bardziej przyjazne.
  9. Wydarzenia na Facebooku to bardzo dobre narzędzie, które może wciągnąć użytkowników w interakcję. Premiera nowej usługi, wprowadzenie produktu, otwarcie sklepu w jakimś mieście – to wszystko może stać się wydarzeniem. Zaakcentowany event cały czas widoczny jest w formie przypomnienia o zbliżającym się terminie. Dodatkowo z uczestnikami można oddzielnie rozmawiać o wydarzeniu.
  10. Monitoring – na koniec kwestia raczej oczywista, ale też o niej wspomnimy. Jeżeli tylko istnieje możliwość mierzenia skuteczności jakiegoś działania, koniecznie trzeba to robić. Statystyki fan page’a dostarczają dość szczegółowych informacji i dzięki tej wiedzy trzeba na bieżąco modyfikować publikowane treści, dopasowując je do odbiorców.

Skomentuj artykuł