Ivona podbija USA

Kategoria: 
Gdyńska spółka Ivona Software – twórca rewolucyjnego syntezatora mowy Ivona – zostanie przejęta przez Amazon. Nie ujawniono kwoty transakcji.

Ivona robiła furorę na najróżniejszych targach technologicznych i wygrywała konkursy, pokonując takie marki jak Toshiba czy Nokia. Polski syntezator mowy – przekształca tekst pisany na słowa, korzystając z bazy nagrań – jest jednym z najlepszych na świecie. W 2011 r. spółka Ivona Software miała 2,2 mln dol. przychodów.

Potencjał polskiego wynalazku dostrzegł amerykański gigant Amazon – początkowo kupił licencje na użycie głosu Ivony w tabletach Kindle Fire, a teraz postanowił przejąć cała firmę.

Kim jest Ivona

Ivona Software to firma Łukasza Osowskiego i Michała Kaszczuka, którzy widzieli w syntezatorach mowy przyszłość i jednocześnie interesująca nisza – istniały głównie urządzenia ułatwiające życie niepełnosprawnym

Ivona korzysta z bazy nagranych przez lektorów zdań, które nie zawsze były sensowne: "Kilkadziesiąt lat temu taką samą robotę spełnił zgrzybiały dziś i obłąkany Jakub. Oto uczucia i myśli, na których gruncie wzrasta przyszła kobieta i obywatelka". Choć nie brzmi to rozsądnie, jest bardzo przemyślaną formą, nagrane zdania powinny być dobrane tak, by .

Drugim etapem była obróbka leżąca po stronie informatyków. Każdej głosce przypisywali kilkadziesiąt parametrów - akcent, głoski i litery występujące przed daną głoską i po niej itp., by Ivona umiała rozróżnić „pa” rozpoczynające wyraz i kończące, a także „ppa” – i to w ułamkach sekund.

 
Źródło

Skomentuj artykuł