7 pytań do Jobsa

Kategoria: 
7 pytań, które zadają sobie (początkujący) przedsiębiorcy i jak odpowiada na nie Steve Jobs oraz autorzy piszący o sukcesie Apple.

Jak wybrać nazwę firmy?

W jednej ze scen Forrest Gump, tytułowa postać z filmu w reżyserii Roberta Zemeckisa, wyciąga ze skrzynki przesyłkę, otwiera kopertę i czyta list z logotypem – wówczas jeszcze tęczowym – nagryzionego jabłka. Widz rozpoznaje sygnaturę Apple Inc., a bohater grany przez Toma Hanksa mówi: "Porucznik Dan namówił mnie do zainwestowania w jakąś firmę ogrodniczą. Później do mnie zadzwonił i powiedział, że już nigdy nie musimy martwić się o pieniądze". To aluzja do nieoczywistej i nietypowej nazwy koncernu, który swoją wizję ujął w zdaniu "Komputer w rękach zwykłych ludzi" i – niezależnie od nazwy – zbił fortunę właśnie na komputerach.

Carmine Gallo żartobliwie komentuje, że choć nazwa firmy spadła Jobsowi z drzewa, świetnie wpisuje się w wizję tego, jaki powinien być komputer: prosty i przystępny. Ni,c tylko zerwać z drzewa i delektować się, na przykład takim Mackintoshem. Gallo o genezie nazwy Apple pisze: Steve Jobs szukał duchowego oświecenia i wracał co jakiś czas do Oregonu, aby dzielić się myślami z ludźmi o podobnych zapatrywaniach w pozostającej pod wpływem zen komunie zwanej All-One-Farm, gdzie hodowano jabłka (Jobs nazywał to miejsce jabłoniowym sadem). Można śmiało powiedzieć, że to doświadczenie – wykraczające poza Dolinę Krzemową, z jej kultem techniki – uruchomiło inwencję twórczą Steve'a. Jak więc nazwać firmę? Sięgnąć do swoich przełomowych doświadczeń, pozytywnych skojarzeń, dobrych wspomnień – one prawdopodobnie lepiej definiują nas samych i naszą wizję niż niejedna fachowo opracowana nazwa.

Dobry wspólnik, czyli jaki?

Zaufany, oddany, dzielący Twój zapał i wizję, a jednocześnie uzupełniający swoimi zdolnościami Twoje braki. Jeśli przy tym znajdziesz w nim przyjaciela, trzymajcie się razem, bo wspólna energia może wam pozwolić zawojować świat. Dla Jobsa taką osobą był Steve Wozniak, który o młodzieńczej więzi łączącej założycieli Apple mówi: Godzinami siedzieliśmy na chodniku, po prostu gadając, głównie o swoich wygłupach i numerach jakie wycinaliśmy, a także o projektach elektronicznych, jakie zrobiliśmy (…) mieliśmy z sobą wiele wspólnego. Prościej ujmuje to Leander Kahney, autor książki „Być jak Steve Jobs”: Wozniak był geniuszem od sprzętu, ale to Jobs wszystko ogarniał. Każdy robił to, na czym znał się najlepiej, mając na horyzoncie wspólny cel. Rezultatem był najszybszy awans w historii biznesu, gdy przedsiębiorstwo dwóch Steve'ów – jak sam o nich mówi Wozniak – od razu znalazło się na 411 miejscu listy Fortune 500.

Jak przekonać innych do swojego pomysłu?

Naucz się zwięźle i przekonująco prezentować swoje pomysły i plany. Zastanów się, z jaką myślą chcesz zostawić odbiorców, a następnie stwórz opowieść, która ich wciągnie, którą nie będą mogli się nasycić. Carmine Gallo, analizując prezentacje Steve'a Jobsa w książce „Steve Jobs – sztuka prezentacji”, radzi przygotować tzw. elevator pitch, trzydziestosekundową prezentację zawierającą jednozdaniowe odpowiedzi na cztery pytania:

  • Czym się zajmujemy?
  • Jaki problem rozwiązujemy?
  • Co nas wyróżnia?
  • Co klient będzie z tego miał?

Jak zdobyć i utrzymać klientów?

Przede wszystkim stwórz produkt albo usługę, które rozwiązują czyjś problem, poprawiają jakość życia. Zastosuj metodę generuj i testuj w proporcjach 10/90 - 10% czasu poświęć na kreowanie rozwiązań, a 90% na wdrażanie. Jak pisze Leander Kahney, powołując się na Roberta Brunnera oraz Johnathana Ive'a, znane osobowości z zespołu projektantów Apple: w celu wynalezienia rozwiązania dla danej kwestii rozpisuje się i sprawdza wszystkie możliwości. To pewna odmiana metody prób i błędów, aczkolwiek mniej losowa – bardziej kontrolowana i celowa. Upraszczanie i ulepszanie to wielkie wyzwanie.

Nie obiecuj, nie deklaruj co i kiedy przekażesz w ręce odbiorców. Po prostu stwórz świetny projekt i pokaż go światu, a gdy klienci przyjdą go kupić, zadbaj o najwyższy poziom obsługi. Obserwując obsługę w salonach Apple, Gallo wyciąga prosty wniosek: Obsługa klienta to nie neurochirurgia. To po prostu uprzejmość, zdrowy rozsądek i pragnienie traktowania wszystkich – klientów, partnerów i pracowników – jak rodziny.

Jak postępować z konkurencją?

Rywalizacja Apple i Microsoft jest wręcz legendarna. Poświęcono jej masę artykułów skupiających się na sporach patentowych, obecności w popkulturze, analizie częstotliwości pojawiania się charakterystycznego jabłka w filmach i serialach oraz różnic pomiędzy Stevem Jobsem a Billem Gatesem, odmalowując ich – nieco na wyrost i nie do końca sprawiedliwie – odpowiednio jako symbole kreatywności i korporacyjności. Z konkurencją można rywalizować, ale czasami w interesach warto przyjąć bardziej pragmatyczne podejście. Leander Kahney wspomina jak po powrocie do Apple w 1997 roku, Jobs zakończył długotrwały i szkodliwy spór patentowy z Microsoftem. W zamian za wycofanie zarzutów Bill Gates zgodził się na dalsze rozwijanie kluczowego pakietu Office w wersji na Maca. Oprócz tego Jobs nakłonił Gatesa do jawnego wsparcia Apple inwestycją 150 milionów dolarów. To symboliczne działanie pokazało, że Apple poważnie podchodzi do swoich klientów, chcąc im dostarczyć najpopularniejszy pakiet programów biurowych i przyczyniło się do skoku kursu akcji Apple aż o 30 procent.

Współpraca na wybranych polach nie przeszkodziła jednak Apple ustawiać się w kontrze do Microsoftu w kolejnych kampaniach, jak choćby w słynnej Get a Mac, gdzie – przy wskazaniu podobieństw (wspólne korzystanie z pakietu Office, możliwość dzielenia plików, przynależność do kategorii komputerów osobistych) – bezlitośnie obśmiano niedostatki PC. Jak postępować z konkurencją? Rozsądnie i pragmatycznie, gdy idzie o korzyści finansowe, czy komfort klientów, na luzie i z przymrużeniem oka, gdy idzie o budowanie własnego wizerunku i podkreślanie zalet produktu.

Czym jest innowacyjność?

Innowacyjność to jedno ze słów-kluczy sklejonych z wizerunkiem Apple. Czy mityczna cecha odnajdywania innowacyjnych rozwiązań jest dostępna jedynie wybrańcom, czy można ją w sobie wykształcić? W jednym z wywiadów Jobs wspomniał o koncepcji umysłu początkującego, który wiąże się z nastawieniem do świata podobnym do tego, jakie ma małe dziecko, a więc pełnym ciekawości, zachwytu, zdumienia. To umysł otwarty na wszystkie możliwości. Aby go otworzyć, Carmine Gallo w książce „Steve Jobs – sekrety innowacji”, doradza: bombardowanie mózgu bodźcami, z którymi się nigdy wcześniej nie zetknął, kwestionowanie zastanego obrazu poprzez pytania dlaczego? dlaczego nie?, i a gdyby tak?, eksperymentowanie oraz kontakty z ludźmi i obserwowanie ich w ich otoczeniu, nie we własnym.

Zapewnisz w ten sposób mózgowi pożywienie, które ten wykorzysta tworząc nowe rozwiązania – łącząc ze sobą rzeczy na niespotykane sposoby: Gdy pytasz twórczych ludzi, w jaki sposób do czegoś doszli, oni czują się trochę winni, ponieważ tak naprawdę tego nie zrobili, oni to tylko zobaczyli. Po jakimś czasie wydało im się to oczywiste. To dlatego, że byli w stanie powiązać ze sobą dotychczasowe doświadczenia i z ich syntezy wydobyć coś nowego - podkreśla Jobs.

Co jest potrzebne, aby odnieść sukces?

Pasja i wytrwałość to zdaniem Steve'a Jobsa klucz do sukcesu. Nie uchronią przed trudnościami, zwątpieniem i kryzysami, ale pomogą je przetrwać: Mniej więcej w połowie o sukcesie decyduje czysta wytrwałość. Jest strasznie trudno. Wkładasz w to bardzo dużą część swojego życia. Przychodzą tak ciężkie chwile, że, jak sądzę, większość ludzi się poddaje. Przedsiębiorca pracuje osiemnaście godzin na dobę, siedem dni w tygodniu, przynajmniej na początku. Jeśli nie czujesz pasji, nie przetrwasz. Twój pomysł, to musi być coś, w co głęboko wierzysz i co traktujesz z pasją, w przeciwnym razie nie będziesz mieć dość wytrwałości, żeby wytrzymać.

Agata Szczotka-Sarna

Bibliografia:

  • Carmine Gallo w książce „Steve Jobs – sztuka prezentacji”
  • Carmine Gallo w książce „Steve Jobs – sekrety innowacji”
  • Leander Kahney, autor książki „Być jak Steve Jobs”

Skomentuj artykuł