KROK 9: Rozwój… bo kto stoi w miejscu, ten się cofa

Kategoria: 
Tagi: 

KROK 9: Rozwój… bo kto stoi w miejscu, ten się cofa

„Najlepszy czas na działanie jest teraz!”
Mark Fisher

Zakładałeś firmę po to, aby prężnie się rozwijała, przynosiła zadawalające dochody, dawała zawodową satysfakcję. Aby tak się stało, musisz czynić nieustanne i nieprzerwane starania w tym kierunku. Troski o rozwój nigdy nie wolno zaprzestać ani odkładać na później.

Rozwój firmy pobudzisz, wprowadzając systematycznie do oferty handlowej innowacyjne usługi oraz produkty. Na bieżąco analizuj potrzeby i oczekiwania rynku i wychodź im naprzeciw. Ważne, abyś robił to jako pierwszy, a nie powielał pomysły wprowadzane przez konkurencję. Musisz mieć świadomość, że z efektów pierwszeństwa nie będziesz korzystał długo. Trafione pomysły bardzo szybko znajdują naśladowców. Dlatego ten krótki czas bycia monopolistą na rynku wykorzystaj jak najefektywniej. A kiedy wprowadzony produkt lub usługa spowszechnieje, nie spoczywaj na laurach, szukaj kolejnych nowych rozwiązań. Kontrolowanie tendencji rynkowych i szybkie reagowanie to priorytetowe zadanie każdego biznesmena.

Angażuj w firmie najlepszych specjalistów. Kadra pracownicza, która z zaangażowaniem i pasją podchodzi do swojej pracy, to najlepsza inwestycja w rozwój firmy. Dbaj o wysoką motywację pracowników do pracy, ich rozwój osobisty i zawodowy. Sprawdzony i lojalny personel to najlepsza wizytówka firmy.

Obserwując rynek mikro- i małych przedsiębiorstw, muszę stwierdzić, że wśród właścicieli króluje tendencja do narzekania i obarczania winą za słabą kondycję firmy sytuacji gospodarczej w kraju. Zapewne mają oni trochę racji. Należy jednak postawić sobie pytanie, czy samo narzekanie poprawi sytuację firmy. Kiedy spadają obroty, należy raczej zastanowić się, co jest nie tak. Być może reklama jest kierowana do niewłaściwych odbiorców? Może firma nie analizuje na bieżąco rynku i sylwetki potencjalnego klienta, jego potrzeb i oczekiwań? Może nie zauważyła wschodzących trendów i jej oferta handlowa już dawno jest nieaktualna?

Jeżeli zależy ci na rzeczywistym rozwoju firmy, nie czekaj z założonymi rękami na to, co przyniesie przyszłość. Analizuj działania podejmowane w twojej organizacji, usprawniaj je, poszukuj wciąż nowych, doskonalszych rozwiązań. Staraj się dostrzegać możliwości, a nie tylko przeszkody. 

Urszula Paczuska
właścicielka Centrum InFORMAcji Ślubnej

Przejdź do Kroku 10

Zobacz także:
>>> Krok 1: Pomysł… bo bez niego ani rusz
>>> Krok 2: Koncepcja… bo diabeł tkwi w szczegółach
>>> Krok 3: Biznesplan… bo w biznesie liczy się pieniądz
>>> Krok 4: Otoczenie… bo warto wiedzieć, gdzie i z kim
>>> Krok 5: Sprawy formalne… bo czas postawić kropkę nad i
>>> KROK 6: Współpraca… bo od niej zależy wszystko
>>> KROK 7: WWW… bo jak nie ma Cię w Internecie, to nie istniejesz
>>> 
KROK 8: Promocja… bo inFORMAcja musi pójść w eter

Fot:. © Geraktv | Dreamstime Stock Photos & Stock Free Images
 

Skomentuj artykuł