KROK 6: Współpraca… bo od niej zależy wszystko

Kategoria: 
Tagi: 
Foto: Sylwia Garucka-Tarkowska
Połowa drogi za nami, czyli szósta część cyklu "10 kroków do własnej firmy".

KROK 6: Współpraca… bo od niej zależy wszystko

„Trzymaj się z dala od ludzi, którzy tłamszą twoje marzenia. Mali ludzie zawsze to robią. Jednak naprawdę wielcy sprawiają, że Ty także możesz stać się wielki”
Mark Twain

 

Powodzenie firmy, którą zdecydujesz się założyć, w dużej mierze zależy od ludzi, z którymi nawiążesz współpracę. Na kontakty te trzeba spojrzeć szeroko. Zarówno w perspektywie pracowników, których zatrudnisz, kontrahentów będących stronami w transakcji (kupna lub sprzedaży), jak i przedstawicieli instytucji, z którymi – jako przedsiębiorca – będziesz musiał utrzymywać stały kontakt. Oczywiście współpraca z pewną grupą osób będzie zupełnie przypadkowa i nie będziesz miał najmniejszego wpływu na to, z kim przyjdzie budować ci biznesowe relacje. Niemniej w sytuacjach, kiedy masz szansę wyboru, nigdy nie zostawiaj tej możliwości kwestii przypadku.

Dotyczy to przede wszystkim pracowników, których będziesz musiał zatrudnić. Przemyśl dokładnie, jakich specjalistów potrzebujesz (jaką wiedzę i umiejętności powinni posiadać), jakiej formy zatrudniania wymaga rodzaj wykonywanych przez nich obowiązków (etat, część etatu, umowa-zlecenie, umowa o dzieło, praca na akord itp.) oraz czy masz w swoim otoczeniu ludzi, którzy mogliby sprostać potrzebom firmy.
Współpraca z kompetentnymi ludźmi, do których masz zaufanie i którym zależeć będzie na przyszłości firmy, którą otwierasz, ma kluczowe znaczenie dla powodzenia całego przedsięwzięcia. Dlatego dobór pracowników powinien być gruntownie przemyślany, a rekrutacja na konkretne stanowiska pracy przeprowadzona z pełną starannością. Warto zastanowić się nad skorzystaniem z usług firmy headhunterskiej (zajmującej się profesjonalną rekrutacją). Oczywiście usługa ta będzie odpłatna, ale zminimalizuje ryzyko ewentualnych pomyłek. 

Wśród pracodawców króluje przeświadczenie, że skoro na rynku mamy tak duże bezrobocie, pracownicy sami będą zabijać się o etat w firmie. Zastanów się jednak, czy masz czas i odpowiednie predyspozycje do tego, aby ze stosu nadesłanych listów motywacyjnych wybrać te najbardziej wartościowe. Jest to zadanie trudne, a pomyłka będzie bardzo kosztowna. Jeżeli zainwestujesz w kiepskiego pracownika, zmarnujesz czas, stracisz na jakości produktu/usługi wypuszczanej na rynek, zwolniony pracownik będzie odtąd twoim złym ambasadorem na zewnątrz.

Dla pomyślności biznesu, który będziesz prowadził, istotne znaczenie ma również współpraca nawiązana z innymi firmami. Warto już od samego początku działalność prowadzić według zasad fair play. Etyka i rzetelność w biznesie przynoszą długotrwałe efekty. I choć nie są one widoczne od razu i czasami trzeba na nie cierpliwie poczekać, to warte są każdego wysiłku i zaangażowania. 

Transakcje, które dobrze wyglądają tylko na papierze, zawsze kończą się porażką. Nigdy nie zapominaj o tym, że zawarta umowa, symboliczny uścisk dłoni, obustronnie wypowiedziane „tak”  to dopiero początek wspólnego przedsięwzięcia. Podpisaną umowę staraj się traktować jako środek, a nie cel nawiązanej współpracy. Ustal wzorce wspólnych działań i przestrzegaj ich przez cały okres trwania umowy. Jasno mów o swoich wątpliwościach tak, aby doprowadziły one do porozumienia, a może nawet przyniosły nowe, lepsze rozwiązania. Nie podejmuj się zbyt wielu zobowiązań, abyś ze wszystkiego terminowo był w stanie się wywiązać. Współpracując z innymi ludźmi zawsze miej na uwadze fakt, że etyczny biznes kształtuje pozytywny wizerunek firmy, który z kolei przekłada się na rzeczywistą wartość organizacji.

Urszula Paczuska
właścicielka Centrum InFORMAcji Ślubnej

Przejdź do Kroku 7

Zobacz także:
>>> Krok 1: Pomysł… bo bez niego ani rusz
>>> Krok 2: Koncepcja… bo diabeł tkwi w szczegółach
>>> Krok 3: Biznesplan… bo w biznesie liczy się pieniądz
>>> Krok 4: Otoczenie… bo warto wiedzieć, gdzie i z kim
>>> Krok 5: 
Sprawy formalne… bo czas postawić kropkę nad i

Foto: Sylwia Garucka-Tarkowska

Skomentuj artykuł