Zawód: planerka

Kategoria: 
Organizacja to podstawa – tak może brzmieć motto planera. Pod tym tajemniczo brzmiącym słowem kryje się ekscytujący i wymagający zawód. Niełatwy i nie dla każdego.

Ważne wydarzenie rodzinne – ślub, chrzciny, wieczór panieński czy modny ostatnio baby shower – to prawdziwe logistyczne wyzwania. Coraz częściej ich organizację zleca się osobie z zewnątrz, by samemu cieszyćc się wydarzeniem bez zbędnego stresu lub po prostu móc się skupić na przyjemniejszych aspektach!

Ewa Nowacka od dziecka była doskonale zorganizowana. Jako mała dziewczynka miała spisy lekcji do odrobienia, lektur do przeczytania, a także plan ćwiczeń korekcyjnych wywieszony przy biurku. Zawsze przewodziła wszelkim komitetom organizacyjnym w szkole podstawowej: od klasowych mikołajków po większe imprezy typu jasełka czy akademie. Wielokrotnie chwalono ją za umiejętności organizacyjne. Wybór zawodu jednak zajął jej dość dużo czasu:
- Skończyłam filologię angielską, te kilka lat temu był to kierunek uważany za dobry – opowiada. – Nie przepadałam za nauką języków, ale byłam zawsze bardzo systematyczna i uparta, zatem walczyłam ostro. Obroniłam się w terminie, jako jedna z niewielu na naszym roku – mówi nie bez dumy.

Jednak życie pokazało, że zawód anglisty nie gwarantuje licznych telefonów od zainteresowanych pracodawców. Ewa wylądowała na infolinii jednego z operatorów telefonii komórkowej.
- To była straszna, straszna praca! Cały dzień w słuchawkach, a ludzie nie zawsze są mili. Po kilku godzinach czułam się jak wrak i miałam ochotę uciekać stamtąd, gdzie pieprz rośnie.

Jednak wtedy jeszcze nie marzyła o własnej działalności. Chciała uczyć, dlatego szukała szkół językowych, w których mogłaby zacząć przygodę z edukacją. Po kilku miesiącach udało jej się zaczepić w sieciowej szkole. Nie była jednak zadowolona:
- Sama praca była fantastyczna, dająca niezłego powera. Jednak organizacyjnie było mniej kolorowo – umowa o dzieło, czasem jakieś zlecenie. Pieniądze rzadko kiedy były na czas, dodatkowo, choć pracowałam niczym na etacie, za zajęcia odwołane, czy to z mojej, czy szkoły winy, nie płacono mi. W efekcie nigdy nie wiedziałam na koniec miesiąca, ile zarobiłam.

Mimo to Ewa przepracowała w szkole pełne trzy lata. Przełom nastąpił potem:
- Moja mama, która wychowywała mnie samotnie, postanowiła ułożyć sobie życie. Poznała jakiś czas wcześniej naprawdę przyzwoitego i sympatycznego człowieka i uznali, że czas zalegalizować związek. W ramach prezentu zorganizowałam jej wieczorek panieński. Dopasowałam oprawę do wieku – mama i jej koleżanki zbliżają się do pięćdziesiątki, odpadały więc obsceniczne słomki czy tort z...- puszcza oko.

Ewa stanęła na wysokości zadania – zorganizowała wieczorek, o którym jeszcze na weselu mówiono jak o dużym wydarzeniu. Kilka dni potem miała pierwsze zlecenie:
- Koleżanka mamy organizowała ślub córki, poprosiła, bym zajęła się szykowaniem wieczoru panieńskiego. Określiła budżet, a ja w jego ramach zaproponowałam kilka opcji. Po udanej imprezie wręczyła mi pudełko czekoladek i kopertę z kilkoma banknotami. Wtedy pomyślałam, że może jestem w tym rzeczywiście dobra.

O kolejne zlecenie też się nie starała, bo zgłosiła się do niej ta sama dziewczyna, której organizowała panieński. Chciała mieć prawdziwy baby shower. Ewa bez zastanowienia przygotowała ofertę.

Firma Ewy działa już kilka miesięcy, a ona sama nie narzeka na brak klienteli. Na razie korzysta z poczty pantoflowej, nie ma biura ani pracowników, wszystko robi sama. Coraz częściej jednak nawiązuje stałe kontakty z innymi przedsiębiorcami z branży eventowej, dzięki czemu może uzyskiwać lepsze ceny ich usług dla swoich klientów.
- Rzuciłam szkołę językową i stałam się szczęśliwsza – przyznaje. – Nadal nie wiem, ile pieniędzy będę miała, i czy starczy na rachunki, ale mimo to nie chciałabym już pracować na etacie.

W planach Ewy jest miejsce na rozwój. Chciałaby mieć pracownika, by móc obsługiwać więcej niż dwie, trzy imprezy tygodniowo. Chciałaby też zacząć się reklamować szerzej, założyć stronę WWW. Marzenie zawodowe? Zorganizować spektakularne wesele na co najmniej 500 osób, najlepiej w starym zamku lub na statku.

Fot.: Alesia17, stockfreeimages.com

Skomentuj artykuł